PIC18LF4525-I/ML Microcontrollers And Embedded Processors IC MCU FLASH Chip
KZ TECHNOLOGY (HONGKONG) LIMITED
Contact Now
Part Number : PIC18LF4525-I/ML
Manufacturer : Microchip Technology
Description : IC MCU 8BIT 48KB FLASH 44QFN
Category : Embedded - Microcontrollers
Family : Embedded - Microcontrollers
Series : PIC® 18F
Contact Now
PIC18LF4525-I/ML Specifications
Part Status Active
Core Processor PIC
Core Size 8-Bit
Speed 40MHz
Connectivity I²C, SPI, UART/USART
Peripherals Brown-out Detect/Reset, HLVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O 36
Program Memory Size 48KB (24K x 16)
Program Memory Type FLASH
EEPROM Size 1K x 8
RAM Size 3.8K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2 V ~ 5.5 V
Data Converters A/D 13x10b
Oscillator Type Internal
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)